Taiyo Yuden HK06031N2S-T
HK06031N2S-T picture photo
Mfg. Part Number
HK06031N2S-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2NH 450MA 120 MOHM
Datasheet Download
HK06031N2S-T.pdf
Availability of HK06031N2S-T
QUANTITY
HK06031N2S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HK06031N2S-T
Internal Part NumberEIS-HK06031N2S-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHK Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance1.2nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq4 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK06031N2S-T
Related LinksHK0603, HK06031N2S-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK06031N2S-T Details Description
Related parts for HK06031N2S-T
SWITCH BASIC SPDT 3A 80GF datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 200UA TO-220 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 9P-9P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
PROTECT ENCLOSURE FOR SF4-AH8 datasheet.pdf
TL4019-40242RR 2N/C+1N/O+1N/C RR datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMBJ datasheet.pdf
BEND RELIEF 5.7MM GRN datasheet.pdf
750 TB SPR CLA PRESS FIT datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf