Taiyo Yuden HK06036N8J-T
HK06036N8J-T picture photo
Mfg. Part Number
HK06036N8J-T
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 250MA 390 MOHM
Datasheet Download
HK06036N8J-T.pdf
Availability of HK06036N8J-T
QUANTITY
HK06036N8J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HK06036N8J-T
Internal Part NumberEIS-HK06036N8J-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Material - Core-
Inductance6.8nH
Tolerance±5%
Current Rating250mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)390 mOhm Max
Q @ Freq5 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant3.9GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK06036N8J-T
Related LinksHK0603, HK06036N8J-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK06036N8J-T Details Description
Related parts for HK06036N8J-T
HEAT SHRINK ASST 1/8" X 6"L 20PC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 5% AXIAL datasheet.pdf
RCPT DUMMY SHELL SIZE 23 CADMIUM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 5MM datasheet.pdf
IC FPGA 104 I/O 176TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf