Amphenol Industrial HK06L-40-75P
HK06L-40-75P picture photo
Mfg. Part Number
HK06L-40-75P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/PINS
Datasheet Download
HK06L-40-75P.pdf
Availability of HK06L-40-75P
QUANTITY
HK06L-40-75P Order Process
Ship out your order
Specifications of HK06L-40-75P
Internal Part NumberEIS-HK06L-40-75P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK06L-40-75P
Related LinksHK06L-, HK06L-40-75P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
HK06L-40-75P Details Description
Related parts for HK06L-40-75P
TRANS PREBIAS PNP 150MW EMT3 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.4A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 100GHZ 120KM datasheet.pdf