Taiyo Yuden HK1005R18J-TV
HK1005R18J-TV picture photo
Mfg. Part Number
HK1005R18J-TV
Brief Description
FIXED IND 18NH 300MA 550 MOHM
Datasheet Download
HK1005R18J-TV.pdf
Availability of HK1005R18J-TV
QUANTITY
HK1005R18J-TV Order Process
Ship out your order
Specifications of HK1005R18J-TV
Internal Part NumberEIS-HK1005R18J-TV
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, HK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance18nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant2.1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK1005R18J-TV
Related LinksHK1005, HK1005R18J-TV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK1005R18J-TV Details Description
Related parts for HK1005R18J-TV
LABEL S LAM DM VNL WHT 1X.5" datasheet.pdf
CHASSIS STEEL BLACK 8"L X 16"W datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR DUAL 16SOEIAJ datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 10SON datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL RETEN TEST .9MM CRIMP SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MED FILTER 10A 115/250VAC datasheet.pdf