TDK-Lambda Americas, Inc. HK100A-12/A
HK100A-12/A picture photo
Mfg. Part Number
HK100A-12/A
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Datasheet Download
HK100A-12/A.pdf
Availability of HK100A-12/A
QUANTITY
HK100A-12/A Order Process
Ship out your order
Specifications of HK100A-12/A
Internal Part NumberEIS-HK100A-12/A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHK-A
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 132 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.5A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency81%
Operating Temperature0°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.69" L x 1.38" W x 2.83" H (119.1mm x 35.1mm x 71.9mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK100A-12/A
Related LinksHK100, HK100A-12/A Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HK100A-12/A Details Description
Related parts for HK100A-12/A
EVAL MODULE FOR TPA3001D1 datasheet.pdf
IC MIXR 1575.42MHZ DWNCONV 36QFN datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 317A J3 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 3.36K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 18.306MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ16 17 OLIV datasheet.pdf
SKIRT FOR QSCP 13" datasheet.pdf