Taiyo Yuden HK16082N7S-TV
HK16082N7S-TV picture photo
Mfg. Part Number
HK16082N7S-TV
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7NH 300MA 100 MOHM
Datasheet Download
HK16082N7S-TV.pdf
Availability of HK16082N7S-TV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HK16082N7S-TV Order Process
Ship out your order
Specifications of HK16082N7S-TV
Internal Part NumberEIS-HK16082N7S-TV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLC Inductor EOL 28/Aug/2015
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, HK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance2.7nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK16082N7S-TV
Related LinksHK1608, HK16082N7S-TV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK16082N7S-TV Details Description
Related parts for HK16082N7S-TV
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 5A 6V datasheet.pdf
RES 68.0 OHM 15W 5% RADIAL datasheet.pdf
1 3/4" GORILLA SLEEVING 25' datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .203M 21POS datasheet.pdf
IC SMART RESET 6UDFN datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf