Taiyo Yuden HK16086N8J-TV
HK16086N8J-TV picture photo
Mfg. Part Number
HK16086N8J-TV
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 300MA 220 MOHM
Datasheet Download
HK16086N8J-TV.pdf
Availability of HK16086N8J-TV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HK16086N8J-TV Order Process
Ship out your order
Specifications of HK16086N8J-TV
Internal Part NumberEIS-HK16086N8J-TV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHK Series Inductors
PCN Obsolescence/ EOLMLC Inductor EOL 28/Aug/2015
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, HK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance6.8nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)220 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant4GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK16086N8J-TV
Related LinksHK1608, HK16086N8J-TV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK16086N8J-TV Details Description
Related parts for HK16086N8J-TV
Connector Header 72 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 630MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
DISPLAY 610NM ORN 2DIG 0.2" SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 1.8V datasheet.pdf