AVX Corporation HL021R1BTTR
HL021R1BTTR picture photo
Mfg. Part Number
HL021R1BTTR
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.1NH 345MA 99 MOHM
Datasheet Download
HL021R1BTTR.pdf
Availability of HL021R1BTTR
QUANTITY
HL021R1BTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of HL021R1BTTR
Internal Part NumberEIS-HL021R1BTTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMLO Inductor
Featured ProductMLO Organic Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLO™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.1nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating345mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)99 mOhm Max
Q @ Freq24 @ 450MHz
Frequency - Self Resonant17.45GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test450MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.023" W (1.00mm x 0.58mm)
Height - Seated (Max)0.018" (0.45mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL021R1BTTR
Related LinksHL021, HL021R1BTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
HL021R1BTTR Details Description
Related parts for HL021R1BTTR
BRAID TIN COPPER FLAT 5/8" 100' datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 21C1 CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
49+49 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
INSERT FIREWIRE FMALE 6POS CRIMP datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK PC VERT GRN 17C datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
TV 46C 46MIX PIN WALL RECP datasheet.pdf
47000UF 6,3V 30X35 datasheet.pdf