Vishay/Dale HL02506Z25R00JJ
HL02506Z25R00JJ picture photo
Mfg. Part Number
HL02506Z25R00JJ
Brief Description
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 25W
Datasheet Download
HL02506Z25R00JJ.pdf
Availability of HL02506Z25R00JJ
QUANTITY
HL02506Z25R00JJ Order Process
Ship out your order
Specifications of HL02506Z25R00JJ
Internal Part NumberEIS-HL02506Z25R00JJ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.563" Dia x 2.000" L (14.29mm x 50.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL02506Z25R00JJ
Related LinksHL02506, HL02506Z25R00JJ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
HL02506Z25R00JJ Details Description
Related parts for HL02506Z25R00JJ
RES SMD 750 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 2.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 24VOUT SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
36.83MM X 19.81MM 1=25/PK datasheet.pdf