United Chemi-Con E36D500HPN273MA92M
E36D500HPN273MA92M picture photo
Mfg. Part Number
E36D500HPN273MA92M
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500HPN273MA92M.pdf
Availability of E36D500HPN273MA92M
QUANTITY
E36D500HPN273MA92M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500HPN273MA92M
Internal Part NumberEIS-E36D500HPN273MA92M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)14.2 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.47A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500HPN273MA92M
Related LinksE36D500HP, E36D500HPN273MA92M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500HPN273MA92M Details Description
Related parts for E36D500HPN273MA92M
KWIK KLIP "J" TYPE 7/8" datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 90NH 8A 8.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 2.82A 35 MOHM TH datasheet.pdf
MICRO PTCH CRD GRN datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 68POS datasheet.pdf
250 TB SPRING CLAMP HIGH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf