Vishay/Dale HL05006Z1K000JJ
HL05006Z1K000JJ picture photo
Mfg. Part Number
HL05006Z1K000JJ
Brief Description
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 50W
Datasheet Download
HL05006Z1K000JJ.pdf
Availability of HL05006Z1K000JJ
QUANTITY
HL05006Z1K000JJ Order Process
Ship out your order
Specifications of HL05006Z1K000JJ
Internal Part NumberEIS-HL05006Z1K000JJ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.563" Dia x 4.000" L (14.29mm x 101.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL05006Z1K000JJ
Related LinksHL05006, HL05006Z1K000JJ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
HL05006Z1K000JJ Details Description
Related parts for HL05006Z1K000JJ
TESTCLIP MINIGRBBR BANA JACK RED datasheet.pdf
IC DAC 8BIT R-R 2.7-5.5V SOT23-6 datasheet.pdf
IC PSRAM 64MBIT 85NS 54VFBGA datasheet.pdf
IC CLOCKED FIFO 64X36 120-TQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 16HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
TRANS FOR 402K datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D R/10 datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 50V T/H datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.0005 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf