NKK Switches YB16KKW01-1F05-JB
YB16KKW01-1F05-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB16KKW01-1F05-JB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB16KKW01-1F05-JB.pdf
Availability of YB16KKW01-1F05-JB
QUANTITY
YB16KKW01-1F05-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16KKW01-1F05-JB
Internal Part NumberEIS-YB16KKW01-1F05-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16KKW01-1F05-JB
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB16KKW01-1F05-JB
Related LinksYB16KKW0, YB16KKW01-1F05-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB16KKW01-1F05-JB Details Description
Related parts for YB16KKW01-1F05-JB
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FERRULE DIN 2AWG RED datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
VARISTOR 610V 40KA ENCASED datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 15MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2.5MM X 5.5MM datasheet.pdf