Vishay/Dale HL05006Z50R00JJ
HL05006Z50R00JJ picture photo
Mfg. Part Number
HL05006Z50R00JJ
Brief Description
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 50W
Datasheet Download
HL05006Z50R00JJ.pdf
Availability of HL05006Z50R00JJ
QUANTITY
HL05006Z50R00JJ Order Process
Ship out your order
Specifications of HL05006Z50R00JJ
Internal Part NumberEIS-HL05006Z50R00JJ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.563" Dia x 4.000" L (14.29mm x 101.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL05006Z50R00JJ
Related LinksHL05006, HL05006Z50R00JJ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
HL05006Z50R00JJ Details Description
Related parts for HL05006Z50R00JJ
CONN HEADER .100 SINGL STR 19POS datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 3MM SMD .5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
RES WW 3W 0.36 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
DIP CABLE 40POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN FPC 3POS 0.50MM R/A datasheet.pdf