Vishay/Dale TNPW1206523RBEEA
TNPW1206523RBEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1206523RBEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW1206523RBEEA.pdf
Availability of TNPW1206523RBEEA
QUANTITY
TNPW1206523RBEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1206523RBEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW1206523RBEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1206523RBEEA
Related LinksTNPW1206, TNPW1206523RBEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1206523RBEEA Details Description
Related parts for TNPW1206523RBEEA
CONN HEADER 16POS VERT DUAL TIN datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SNSW 4A 3/16 PLAN 79215835 datasheet.pdf
RES 61.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
FLYBACK XFRM WE-FB TI LM3447 datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LAMP FLEXIBLE 100V 277V LED datasheet.pdf