Panasonic Electric Works HL1-H-AC120V
HL1-H-AC120V picture photo
Mfg. Part Number
HL1-H-AC120V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 120V
Datasheet Download
HL1-H-AC120V.pdf
Availability of HL1-H-AC120V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HL1-H-AC120V Order Process
Ship out your order
Specifications of HL1-H-AC120V
Internal Part NumberEIS-HL1-H-AC120V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHL
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage125VAC - Nom
Turn On Voltage (Max)96 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL1-H-AC120V
Related LinksHL1-H-, HL1-H-AC120V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HL1-H-AC120V Details Description
Related parts for HL1-H-AC120V
IC D/A CONV 14BIT 50MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SSOP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 8.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 2.55V SC70-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
LOW PROFILE 5.00 11 ASY GREEN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
PROCESS METER/VOLTMETER 0-10VDC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 14POS DR LOW P datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 0.25W datasheet.pdf