Panasonic Electric Works HL1-H-DC48V-F
HL1-H-DC48V-F picture photo
Mfg. Part Number
HL1-H-DC48V-F
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 48V
Datasheet Download
HL1-H-DC48V-F.pdf
Availability of HL1-H-DC48V-F
QUANTITY
HL1-H-DC48V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HL1-H-DC48V-F
Internal Part NumberEIS-HL1-H-DC48V-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHL
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current18.5mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage125VAC - Nom
Turn On Voltage (Max)38.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Operate Time25ms
Release Time25ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power900 mW
Coil Resistance2.6 kOhms
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL1-H-DC48V-F
Related LinksHL1-H-, HL1-H-DC48V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HL1-H-DC48V-F Details Description
Related parts for HL1-H-DC48V-F
IC MULTIPLEXER 16X1 28TSSOP datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SOT23-5 datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 56UH PC MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.6"L X 2.25"W datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 850MA 50 MOHM datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEMBLY RED, 12.7MM datasheet.pdf
FEMALE POWER CONT. 30A CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 98POS datasheet.pdf