Panasonic Electric Works HL1-HP-DC12V-TV
HL1-HP-DC12V-TV picture photo
Mfg. Part Number
HL1-HP-DC12V-TV
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 12V
Datasheet Download
HL1-HP-DC12V-TV.pdf
Availability of HL1-HP-DC12V-TV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HL1-HP-DC12V-TV Order Process
Ship out your order
Specifications of HL1-HP-DC12V-TV
Internal Part NumberEIS-HL1-HP-DC12V-TV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHL
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage125VAC - Nom
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power900 mW
Coil Resistance160 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL1-HP-DC12V-TV
Related LinksHL1-HP-, HL1-HP-DC12V-TV Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HL1-HP-DC12V-TV Details Description
Related parts for HL1-HP-DC12V-TV
FIXED IND 1MH 3.5A 195 MOHM TH datasheet.pdf
INVERTER DIMMING DUAL 12V 7MA datasheet.pdf