Panasonic Electric Works HL1-HP-DC24V-F
HL1-HP-DC24V-F picture photo
Mfg. Part Number
HL1-HP-DC24V-F
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 24V
Datasheet Download
HL1-HP-DC24V-F.pdf
Availability of HL1-HP-DC24V-F
QUANTITY
HL1-HP-DC24V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HL1-HP-DC24V-F
Internal Part NumberEIS-HL1-HP-DC24V-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHL
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current37mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage125VAC - Nom
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power900 mW
Coil Resistance650 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL1-HP-DC24V-F
Related LinksHL1-HP-, HL1-HP-DC24V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HL1-HP-DC24V-F Details Description
Related parts for HL1-HP-DC24V-F
CONN RCPT 31POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TRANS RF NPN 4.5V 70MA SOT343 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 8 PIN RIGHT ANG datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 3.09M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf