Vishay/Dale HL10006Z10K00JJ
HL10006Z10K00JJ picture photo
Mfg. Part Number
HL10006Z10K00JJ
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 100W
Datasheet Download
HL10006Z10K00JJ.pdf
Availability of HL10006Z10K00JJ
QUANTITY
HL10006Z10K00JJ Order Process
Ship out your order
Specifications of HL10006Z10K00JJ
Internal Part NumberEIS-HL10006Z10K00JJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWW Res OBS 09/Oct/2015
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesHL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeSilicon Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.750" Dia x 6.500" L (19.05mm x 165.10mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL10006Z10K00JJ
Related LinksHL10006, HL10006Z10K00JJ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
HL10006Z10K00JJ Details Description
Related parts for HL10006Z10K00JJ
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 270 OHM 5% AXL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 126K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 306V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
RF WIRELESS OPERATOR INTERFACE datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 10POS SINGLE datasheet.pdf
4R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 40POS datasheet.pdf