Panasonic Electric Works HL2-HP-AC120V-F
HL2-HP-AC120V-F picture photo
Mfg. Part Number
HL2-HP-AC120V-F
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Datasheet Download
HL2-HP-AC120V-F.pdf
Availability of HL2-HP-AC120V-F
QUANTITY
HL2-HP-AC120V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HL2-HP-AC120V-F
Internal Part NumberEIS-HL2-HP-AC120V-F
Coil TypeNon Latching
Coil Current10mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage125VAC - Nom
Turn On Voltage (Max)96 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time25ms
Release Time25ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL2-HP-AC120V-F
Related LinksHL2-HP-, HL2-HP-AC120V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HL2-HP-AC120V-F Details Description
Related parts for HL2-HP-AC120V-F
CONN HEADR BRKWAY .100 14POS R/A datasheet.pdf
BATTERY PACK 10.8V 500MAH NIMH datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 30POS .156 GREEN datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
SERVO DRIVE 2KW 460V G5 SERIES datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 4DFN datasheet.pdf