Hirose Electric Co Ltd UM-QP-1.5VCR3A(41)
UM-QP-1.5VCR3A(41) picture photo
Mfg. Part Number
UM-QP-1.5VCR3A(41)
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN UMC PLUG STR 50OHM SOLDER
Datasheet Download
UM-QP-1.5VCR3A(41).pdf
Availability of UM-QP-1.5VCR3A(41)
QUANTITY
UM-QP-1.5VCR3A(41) Order Process
Ship out your order
Specifications of UM-QP-1.5VCR3A(41)
Internal Part NumberEIS-UM-QP-1.5VCR3A(41)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
SeriesUM
PackagingBulk
Connector StyleUltra Miniature Coaxial
Connector TypePlug, Female Socket
Contact TerminationSolder
Shield TerminationCrimp
Impedance50 Ohm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Cable Group-
Fastening TypeSnap-On
Frequency - Max1GHz
FeaturesHeat Shrink Tubing
Housing ColorGold
Ingress Protection-
Body MaterialBrass
Body FinishGold
Center Contact MaterialBeryllium Copper
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Voltage Rating-
Operating Temperature-30°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UM-QP-1.5VCR3A(41)
Related LinksUM-QP-1.5, UM-QP-1.5VCR3A(41) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
UM-QP-1.5VCR3A(41) Details Description
Related parts for UM-QP-1.5VCR3A(41)
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RACK CABINET FILTERS 5.25U (1=5) datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 70NS 34PCM datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
TVS DIODE 88VWM 142VC AXIAL datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG6 18AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
CONN RING INSUL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf