Panasonic Electric Works HL2-HTM-AC240V
HL2-HTM-AC240V picture photo
Mfg. Part Number
HL2-HTM-AC240V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V
Datasheet Download
HL2-HTM-AC240V.pdf
Availability of HL2-HTM-AC240V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HL2-HTM-AC240V Order Process
Ship out your order
Specifications of HL2-HTM-AC240V
Internal Part NumberEIS-HL2-HTM-AC240V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHL
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current5mA
Coil Voltage240VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage125VAC - Nom
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL2-HTM-AC240V
Related LinksHL2-HTM, HL2-HTM-AC240V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HL2-HTM-AC240V Details Description
Related parts for HL2-HTM-AC240V
IC DRIVER DISPLAY LED 44PLCC datasheet.pdf
CONN RECEPT 6POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 200MHZ 100LQFP datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 14P 200MM datasheet.pdf
RES 30K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf