Panasonic Electric Works HL2-HTM-DC12V-F
HL2-HTM-DC12V-F picture photo
Mfg. Part Number
HL2-HTM-DC12V-F
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Datasheet Download
HL2-HTM-DC12V-F.pdf
Availability of HL2-HTM-DC12V-F
QUANTITY
HL2-HTM-DC12V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HL2-HTM-DC12V-F
Internal Part NumberEIS-HL2-HTM-DC12V-F
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage125VAC - Nom
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time25ms
Release Time25ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power900 mW
Coil Resistance160 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL2-HTM-DC12V-F
Related LinksHL2-HTM, HL2-HTM-DC12V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HL2-HTM-DC12V-F Details Description
Related parts for HL2-HTM-DC12V-F
ROUND SPACER 0.047" NYLON 3/4" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
RES 931 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 2POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TOOL CRIMP 14-16AWG MINI FIT SR datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS IN-LINE PIN datasheet.pdf