Panasonic Electric Works HL2-PL-AC115V
HL2-PL-AC115V picture photo
Mfg. Part Number
HL2-PL-AC115V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 115V
Datasheet Download
HL2-PL-AC115V.pdf
Availability of HL2-PL-AC115V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HL2-PL-AC115V Order Process
Ship out your order
Specifications of HL2-PL-AC115V
Internal Part NumberEIS-HL2-PL-AC115V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Coil TypeNon Latching
Coil Current10.4mA
Coil Voltage115VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage125VAC - Nom
Turn On Voltage (Max)92 VAC
Turn Off Voltage (Min)34.5 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL2-PL-AC115V
Related LinksHL2-PL, HL2-PL-AC115V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HL2-PL-AC115V Details Description
Related parts for HL2-PL-AC115V
MAT TABLE ESD 24"X72" LT BLUE datasheet.pdf
IC CHARGER BATT LI-ON 6-DFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 16.5VC 1.5KE datasheet.pdf
WIREWAY TOP OPENING 4X4" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 7.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf