AVX Corporation HLC028R2GTTR
HLC028R2GTTR picture photo
Mfg. Part Number
HLC028R2GTTR
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2NH 315MA 800 MOHM
Datasheet Download
HLC028R2GTTR.pdf
Availability of HLC028R2GTTR
QUANTITY
HLC028R2GTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of HLC028R2GTTR
Internal Part NumberEIS-HLC028R2GTTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLO™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance8.2nH
Tolerance±2%
Current Rating315mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq29 @ 450MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test450MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.023" W (1.00mm x 0.58mm)
Height - Seated (Max)0.018" (0.45mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLC028R2GTTR
Related LinksHLC028, HLC028R2GTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
HLC028R2GTTR Details Description
Related parts for HLC028R2GTTR
RES SMD 769 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 5V 20HTSSOP datasheet.pdf
CB 1.6 HD 22-20AWG TIN/2.5 250PK datasheet.pdf
PROTECT HEADER STRGT 16 CONTACT datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
PANEL BRIDGE 66.3X5.13" WHITE datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL .3MX4.6M datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR BOX W/8 SLOTS datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 76VWM BPKG AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1.25W DO214AC datasheet.pdf