FFF HLEM17R-1RLF
HLEM17R-1RLF picture photo
Mfg. Part Number
HLEM17R-1RLF
Brief Description
CONN FFC TOP 17POS 1.25MM R/A
Datasheet Download
HLEM17R-1RLF.pdf
Availability of HLEM17R-1RLF
QUANTITY
HLEM17R-1RLF Order Process
Ship out your order
Specifications of HLEM17R-1RLF
Internal Part NumberEIS-HLEM17R-1RLF
Standard Package110
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesHLEM R
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions17
Pitch0.049" (1.25mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Features-
Voltage Rating200V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLEM17R-1RLF
Related LinksHLEM17, HLEM17R-1RLF Datasheet, FFF Distributor
HLEM17R-1RLF Details Description
Related parts for HLEM17R-1RLF
CAP ALUM 150UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS 30AWG 12IN datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 38POS SNGL PCB datasheet.pdf
RES 6.7K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 8POS datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
25UF 50V 6.3X17.5 85C AXI datasheet.pdf