Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y6078175R488V0L
Y6078175R488V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y6078175R488V0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 175.488 OHM .3W .005% RADIAL
Datasheet Download
Y6078175R488V0L.pdf
Availability of Y6078175R488V0L
QUANTITY
Y6078175R488V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y6078175R488V0L
Internal Part NumberEIS-Y6078175R488V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVHP100
PackagingBulk
Resistance (Ohms)175.488
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient0.0ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y6078175R488V0L
Y6078175R488V0L Details Description
Related parts for Y6078175R488V0L
CONN HEADER 6POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
IC RECEIVER ASK 300-440MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 47 OHM 2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 26AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC ADDRESS REGISTER/DVR 80TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 10DFN datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.35MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT F/M PCB datasheet.pdf