FFF HLEM17R-1RLF
HLEM17R-1RLF picture photo
Mfg. Part Number
HLEM17R-1RLF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 17POS 1.25MM R/A
Datasheet Download
HLEM17R-1RLF.pdf
Availability of HLEM17R-1RLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HLEM17R-1RLF Order Process
Ship out your order
Specifications of HLEM17R-1RLF
Internal Part NumberEIS-HLEM17R-1RLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
PCN Obsolescence/ EOLHLEM Series 17/Jul/2014
Standard Package110
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesHLEM R
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions17
Pitch0.049" (1.25mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating200V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLEM17R-1RLF
Related LinksHLEM17, HLEM17R-1RLF Datasheet, FFF Distributor
HLEM17R-1RLF Details Description
Related parts for HLEM17R-1RLF
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ TO220 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CAP CER 62PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
C/ASM,MTRJ-SC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 100V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 29 AWG 1000 FT BU datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP FILM 60UF 5% 230VAC datasheet.pdf