FFF HLEM23R-1RLF
HLEM23R-1RLF picture photo
Mfg. Part Number
HLEM23R-1RLF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 23POS 1.25MM R/A
Datasheet Download
HLEM23R-1RLF.pdf
Availability of HLEM23R-1RLF
QUANTITY
HLEM23R-1RLF Order Process
Ship out your order
Specifications of HLEM23R-1RLF
Internal Part NumberEIS-HLEM23R-1RLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,960
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesHLEM R
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions23
Pitch0.049" (1.25mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating200V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLEM23R-1RLF
Related LinksHLEM23, HLEM23R-1RLF Datasheet, FFF Distributor
HLEM23R-1RLF Details Description
Related parts for HLEM23R-1RLF
RES SMD 430 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ENCODER 16MM VERT W/SPST SWITCH datasheet.pdf