Microsemi Analog Mixed Signal LXMG1628-12-62
LXMG1628-12-62 picture photo
Mfg. Part Number
LXMG1628-12-62
Manufacturer
Product Category
Inverters
Brief Description
MOD INVERTER CCFL DUAL 6W 12V
Datasheet Download
LXMG1628-12-62.pdf
Availability of LXMG1628-12-62
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXMG1628-12-62 Order Process
Ship out your order
Specifications of LXMG1628-12-62
Internal Part NumberEIS-LXMG1628-12-62
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 12/Mar/2014
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyInverters
SeriesPanelMatch™
Voltage - Input12V
Output1650V
TypeInverters for CCFL and UV Lamps
Size / Dimension6.50" L x 0.83" W x 0.39" H (165mm x 21mm x 10mm)
Mounting TypeChassis Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXMG1628-12-62
Related LinksLXMG162, LXMG1628-12-62 Datasheet, Microsemi Analog Mixed Signal Distributor
LXMG1628-12-62 Details Description
Related parts for LXMG1628-12-62
REGULATOR 15.0V 1A HORZ VT-HT datasheet.pdf
LED GRN DIFF 7.3X2.4MM RECT T/H datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS L 1800A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
PLC SPLITTER 1X64 P-GRADE 1M datasheet.pdf
FIXED IND 2.8NH 500MA 250 MOHM datasheet.pdf