Avago Technologies US, Inc. HLMP-7040-D0021
HLMP-7040-D0021 picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-7040-D0021
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN DIFFUSED 2SMD
Datasheet Download
HLMP-7040-D0021.pdf
Availability of HLMP-7040-D0021
QUANTITY
HLMP-7040-D0021 Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-7040-D0021
Internal Part NumberEIS-HLMP-7040-D0021
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating0.6mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 1.78mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test2mA
Viewing Angle90°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant569nm
Wavelength - Peak565nm
Features-
Package / Case2-SMD, Yoke Bend
Supplier Device PackageYoke Lead
Size / Dimension2.08mm L x 2.21mm W
Height (Max)2.92mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMP-7040-D0021
Related LinksHLMP-70, HLMP-7040-D0021 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLMP-7040-D0021 Details Description
Related parts for HLMP-7040-D0021
BATTERY PACK LITHIUM 6V W/LEADS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 2.15M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
HD SHRD RA TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
SWITCH REED MAG SMT 32-38AT 200V datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf