Vicor Corporation V300C28T150BG
V300C28T150BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C28T150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V300C28T150BG.pdf
Availability of V300C28T150BG
QUANTITY
V300C28T150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28T150BG
Internal Part NumberEIS-V300C28T150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28T150BG
Related LinksV300C2, V300C28T150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28T150BG Details Description
Related parts for V300C28T150BG
CAP CER 0.22UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ 0.8A DL 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 800VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 158K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
ANT MOUNT MECHANICAL DOWNTILT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.4A TO-251 datasheet.pdf
KNIFE 45 DEGREE 5.84MM datasheet.pdf