Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007250R000T0L
Y0007250R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007250R000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 250 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0007250R000T0L.pdf
Availability of Y0007250R000T0L
QUANTITY
Y0007250R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007250R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0007250R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007250R000T0L
Y0007250R000T0L Details Description
Related parts for Y0007250R000T0L
IC ADC 14BIT 65MSPS CMOS 52-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS PNL MT SCKT datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf