Avago Technologies US, Inc. HLMP-EJ15-QT000
HLMP-EJ15-QT000 picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-EJ15-QT000
Brief Description
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
HLMP-EJ15-QT000.pdf
Availability of HLMP-EJ15-QT000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HLMP-EJ15-QT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-EJ15-QT000
Internal Part NumberEIS-HLMP-EJ15-QT000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jan/2014
PackagingBulk
ColorOrange
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating2175mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.98V
Current - Test20mA
Viewing Angle15°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant605nm
Wavelength - Peak609nm
Size / Dimension-
Height (Max)8.91mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMP-EJ15-QT000
Related LinksHLMP-EJ, HLMP-EJ15-QT000 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLMP-EJ15-QT000 Details Description
Related parts for HLMP-EJ15-QT000
SWITCH BASIC SPDT 1A SLD 30V datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 100MA 8.5 OHM TH datasheet.pdf
TRANSFORMER CCFL 4W 15V 7MA SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 10DSBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS CBL MNT SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 8A TO220AC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 8A 110V datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE24 M25 datasheet.pdf
FIXED INDUCT 1.2UH 250MA 500 MOH datasheet.pdf