Avago Technologies US, Inc. HLMP-EL12-X10DD
HLMP-EL12-X10DD picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-EL12-X10DD
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
HLMP-EL12-X10DD.pdf
Availability of HLMP-EL12-X10DD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HLMP-EL12-X10DD Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-EL12-X10DD
Internal Part NumberEIS-HLMP-EL12-X10DD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jan/2012
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Box (TB)
ColorAmber
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating14100mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle15°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant589.5nm
Wavelength - Peak590nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageT-1 3/4
Size / Dimension-
Height (Max)8.91mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMP-EL12-X10DD
Related LinksHLMP-EL, HLMP-EL12-X10DD Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLMP-EL12-X10DD Details Description
Related parts for HLMP-EL12-X10DD
IC RESET MONITOR 4.63V SC70-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 160PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG BLACK 250' datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
BLADE, SHEAR, LEFT datasheet.pdf
COMPACT FLASH CF 2 16GB SLC datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf