Avago Technologies US, Inc. HLMP-EL22-TW000
HLMP-EL22-TW000 picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-EL22-TW000
Brief Description
LED AMBER DIFF 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
HLMP-EL22-TW000.pdf
Availability of HLMP-EL22-TW000
QUANTITY
HLMP-EL22-TW000 Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-EL22-TW000
Internal Part NumberEIS-HLMP-EL22-TW000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Jul/2014
Standard Package2,000
Series-
PackagingBulk
ColorAmber
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating4850mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle23°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant589.5nm
Wavelength - Peak590nm
Size / Dimension-
Height (Max)8.91mm