Avago Technologies US, Inc. HLMP-K150-CD000
HLMP-K150-CD000 picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-K150-CD000
Brief Description
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H
Datasheet Download
HLMP-K150-CD000.pdf
Availability of HLMP-K150-CD000
QUANTITY
HLMP-K150-CD000 Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-K150-CD000
Internal Part NumberEIS-HLMP-K150-CD000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingBulk
ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating3mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1), 2.92mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.6V
Current - Test1mA
Viewing Angle60°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant637nm
Wavelength - Peak645nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageT-1
Size / Dimension-
Height (Max)6.35mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMP-K150-CD000
Related LinksHLMP-K1, HLMP-K150-CD000 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLMP-K150-CD000 Details Description
Related parts for HLMP-K150-CD000
RES 100 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 560 OHM 9SRT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 110MA 2.3 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FUSE BUSS SEMI CONDUCTOR datasheet.pdf
CTV 13C 13#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 35 V datasheet.pdf