Vishay/Dale HLW12R1Z10R00JF
HLW12R1Z10R00JF picture photo
Mfg. Part Number
HLW12R1Z10R00JF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 5% 12W TUBULAR WW
Datasheet Download
HLW12R1Z10R00JF.pdf
Availability of HLW12R1Z10R00JF
QUANTITY
HLW12R1Z10R00JF Order Process
Ship out your order
Specifications of HLW12R1Z10R00JF
Internal Part NumberEIS-HLW12R1Z10R00JF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWW Res OBS 09/Oct/2015
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHLW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)12W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.750" L x 0.406" W (44.45mm x 10.32mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLW12R1Z10R00JF
Related LinksHLW12R1, HLW12R1Z10R00JF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
HLW12R1Z10R00JF Details Description
Related parts for HLW12R1Z10R00JF
CBL RIBN 64COND TWIST-PAIR 5' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 7.5A 125V datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 Y/G,GRN,Y/G,GRN datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 0.50MM 8POS datasheet.pdf
TAPE ALUMINUM FOIL 292MMX5.5M datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
XLAMP XP-E LED RED-ORANGE datasheet.pdf
CAP ALUM 1.2UF 20% 400V SMD datasheet.pdf