Vicor Corporation V375B48H300B2
V375B48H300B2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B48H300B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V375B48H300B2.pdf
Availability of V375B48H300B2
QUANTITY
V375B48H300B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B48H300B2
Internal Part NumberEIS-V375B48H300B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B48H300B2
Related LinksV375B4, V375B48H300B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B48H300B2 Details Description
Related parts for V375B48H300B2
FLEX CABLE - AFG08A/AF08/AFG08T datasheet.pdf
IC MCU 4K FLASH 256B SRAM 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG WHITE SHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 6CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf