Texas Instruments LMZ22005TZ/NOPB
LMZ22005TZ/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMZ22005TZ/NOPB
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
IC BUCK SYNC 20V 5A TO-PMOD-7
Datasheet Download
LMZ22005TZ/NOPB.pdf
Availability of LMZ22005TZ/NOPB
QUANTITY
LMZ22005TZ/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMZ22005TZ/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMZ22005TZ/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER Power Modules
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
SIMPLE SWITCHER® DC-DC Regulator and Module Portfolio Overview
Video FilePower Design Invitational - Another Geek Moment
Wide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Design ResourcesLMZ22005 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductLMZ 5A & 10A Low EMI Power Modules
Create your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Reference Design LibraryLMZ22005EVAL: 3.3V @ 5A, 6 ~ 20V in
PCN Design/SpecificationDie Coating Material Update 14/Sep/2015
Manufacturer Product PageLMZ22005TZ/NOPB Specifications
Standard Package45
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 10.8 ~ 6 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series-
Voltage - Isolation-
FeaturesWith UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-PMOD-7, Power Module
Size / Dimension0.40" L x 0.54" W x 0.18" H (10.2mm x 13.8mm x 4.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMZ22005TZ/NOPB
Related LinksLMZ2200, LMZ22005TZ/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMZ22005TZ/NOPB Details Description
Related parts for LMZ22005TZ/NOPB
JUMPER-H1501TR/A3048N/X 3" datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 34PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.2K OHM 0804 datasheet.pdf
IC PB ON/OFF CONTROLLER 12DFN datasheet.pdf
IC UART DUAL 16BYTE 44-PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1.25W DO214AC datasheet.pdf