FFF HLW14S-6C7LF
HLW14S-6C7LF picture photo
Mfg. Part Number
HLW14S-6C7LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN CIC VERT 14POS 1.00MM PCB
Datasheet Download
HLW14S-6C7LF.pdf
Availability of HLW14S-6C7LF
QUANTITY
HLW14S-6C7LF Order Process
Ship out your order
Specifications of HLW14S-6C7LF
Internal Part NumberEIS-HLW14S-6C7LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,080
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesHLW-S
PackagingTray
Flat Flex TypeCIC
Mounting TypeThrough Hole
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions14
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.232" (5.90mm)
Locking Feature-
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLW14S-6C7LF
Related LinksHLW14S, HLW14S-6C7LF Datasheet, FFF Distributor
HLW14S-6C7LF Details Description
Related parts for HLW14S-6C7LF
IC DUAL PROG COMP 10K 64TP SO24 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 33.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 98.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 5W T18 datasheet.pdf
FIBER KIT WITH KEVLAR CUTTER datasheet.pdf
CAP MICA 6.1PF 0.5PF 300V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS datasheet.pdf