FFF HLW20S-2A7LF
HLW20S-2A7LF picture photo
Mfg. Part Number
HLW20S-2A7LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC FPC VERT 20POS 1MM PCB
Datasheet Download
HLW20S-2A7LF.pdf
Availability of HLW20S-2A7LF
QUANTITY
HLW20S-2A7LF Order Process
Ship out your order
Specifications of HLW20S-2A7LF
Internal Part NumberEIS-HLW20S-2A7LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,930
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesHLW-S
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions20
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.232" (5.90mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight or Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLW20S-2A7LF
Related LinksHLW20S, HLW20S-2A7LF Datasheet, FFF Distributor
HLW20S-2A7LF Details Description
Related parts for HLW20S-2A7LF
SIDAC 140-170V 1A DO214 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.3VOUT 50W ACTIVE HI datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 9POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 30POS datasheet.pdf
3.96 EP HDR ASSY 9P(BLACK) datasheet.pdf
TV 26C 26#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
TV 5C 5#16 PIN PLUG datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.3A datasheet.pdf