FFF HLW24R-2C7LF
HLW24R-2C7LF picture photo
Mfg. Part Number
HLW24R-2C7LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC FPC TOP 24POS 1MM R/A
Datasheet Download
HLW24R-2C7LF.pdf
Availability of HLW24R-2C7LF
QUANTITY
HLW24R-2C7LF Order Process
Ship out your order
Specifications of HLW24R-2C7LF
Internal Part NumberEIS-HLW24R-2C7LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
Featured ProductFFC and FPC Connectors
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesHLW-R
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions24
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.154" (3.90mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight or Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLW24R-2C7LF
Related LinksHLW24R, HLW24R-2C7LF Datasheet, FFF Distributor
HLW24R-2C7LF Details Description
Related parts for HLW24R-2C7LF
THERMISTOR NTC 47 OHM 10% 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 110MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC RCVR/EQUALZR TRPL DIFF 28-QFN datasheet.pdf
CBLE RJ45 CAT5E W/BOOT 15' BLK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf