FFF HLW30S-2A7HLF
HLW30S-2A7HLF picture photo
Mfg. Part Number
HLW30S-2A7HLF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC FPC VERT 30POS 1MM PCB
Datasheet Download
HLW30S-2A7HLF.pdf
Availability of HLW30S-2A7HLF
QUANTITY
HLW30S-2A7HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of HLW30S-2A7HLF
Internal Part NumberEIS-HLW30S-2A7HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,720
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesHLW-S
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions30
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.232" (5.90mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight or Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability Rating-
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLW30S-2A7HLF
Related LinksHLW30S, HLW30S-2A7HLF Datasheet, FFF Distributor
HLW30S-2A7HLF Details Description
Related parts for HLW30S-2A7HLF
IDC CABLE - MCG50K/MC50M/MCG50K datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.6W AB 32VQFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HEADR 40POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC TXRX PHY 10/100 3.3V 32QFN datasheet.pdf