FFF HLW30S-2A7HLF
HLW30S-2A7HLF picture photo
Mfg. Part Number
HLW30S-2A7HLF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC FPC VERT 30POS 1MM PCB
Datasheet Download
HLW30S-2A7HLF.pdf
Availability of HLW30S-2A7HLF
QUANTITY
HLW30S-2A7HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of HLW30S-2A7HLF
Internal Part NumberEIS-HLW30S-2A7HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,720
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesHLW-S
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions30
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.232" (5.90mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight or Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability Rating-
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLW30S-2A7HLF
Related LinksHLW30S, HLW30S-2A7HLF Datasheet, FFF Distributor
HLW30S-2A7HLF Details Description
Related parts for HLW30S-2A7HLF
TVS DIODE 22VWM 39.4VC SMB datasheet.pdf
RES 505 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MF+ HCS VERT HDR DR 14CKT V-2 datasheet.pdf
DEV ONLY TAG COUNT UPGRD (32K) datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPT-THR 1 5/ 7-V-5 0 P20 R56 datasheet.pdf
AB 5C 5#16 PIN STRAIGHT PLUG datasheet.pdf
16-Bit 500 kHz Sampling ADC IC datasheet.pdf