3M HM-H125B1-5CP1-TG30
HM-H125B1-5CP1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HM-H125B1-5CP1-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN HEADER HSHM 125POS 5ROW STR
Datasheet Download
HM-H125B1-5CP1-TG30.pdf
Availability of HM-H125B1-5CP1-TG30
QUANTITY
HM-H125B1-5CP1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HM-H125B1-5CP1-TG30
Internal Part NumberEIS-HM-H125B1-5CP1-TG30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ HM
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleB 25
Number of Positions125
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector Usage-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM-H125B1-5CP1-TG30
Related LinksHM-H125B1, HM-H125B1-5CP1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HM-H125B1-5CP1-TG30 Details Description
Related parts for HM-H125B1-5CP1-TG30
DIODE ZENER 62V 200MW SOD523 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 4POS TIN WW datasheet.pdf
LED RED 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CABLE SCSI III HD68M/M 6' datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 56 UH 25% datasheet.pdf
FOOTPLATE datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf