3M HM-H176DPWR1-8CP2-TG30L
HM-H176DPWR1-8CP2-TG30L picture photo
Mfg. Part Number
HM-H176DPWR1-8CP2-TG30L
Brief Description
CONN HEADER HM 176POS 8ROW STR
Datasheet Download
HM-H176DPWR1-8CP2-TG30L.pdf
Availability of HM-H176DPWR1-8CP2-TG30L
QUANTITY
HM-H176DPWR1-8CP2-TG30L Order Process
Ship out your order
Specifications of HM-H176DPWR1-8CP2-TG30L
Internal Part NumberEIS-HM-H176DPWR1-8CP2-TG30L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleD 22
Number of Positions180 (176 + 4 Power)
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesBoard Guide, Guide Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM-H176DPWR1-8CP2-TG30L
Related LinksHM-H176DPWR, HM-H176DPWR1-8CP2-TG30L Datasheet, 3M Distributor
HM-H176DPWR1-8CP2-TG30L Details Description
Related parts for HM-H176DPWR1-8CP2-TG30L
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 8pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf