3M HM-S055CR1-5AP1-TG30
HM-S055CR1-5AP1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HM-S055CR1-5AP1-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN SOCKET HM 55POS 5ROW R/A
Datasheet Download
HM-S055CR1-5AP1-TG30.pdf
Availability of HM-S055CR1-5AP1-TG30
QUANTITY
HM-S055CR1-5AP1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HM-S055CR1-5AP1-TG30
Internal Part NumberEIS-HM-S055CR1-5AP1-TG30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ HM
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleCR 11
Number of Positions55
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Connector Usage-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM-S055CR1-5AP1-TG30
Related LinksHM-S055CR1, HM-S055CR1-5AP1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HM-S055CR1-5AP1-TG30 Details Description
Related parts for HM-S055CR1-5AP1-TG30
CONN IDC SOCKET 34 POS 30AU datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W .05% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SP,CON,C,AU,TNR datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 6.3V 1411 datasheet.pdf