FFF HM04508000J0G
HM04508000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HM04508000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB SP CLA DIP SOLDER
Datasheet Download
HM04508000J0G.pdf
Availability of HM04508000J0G
QUANTITY
HM04508000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HM04508000J0G
Internal Part NumberEIS-HM04508000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHM
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level4
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current8A
Voltage250V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM04508000J0G
Related LinksHM0450, HM04508000J0G Datasheet, FFF Distributor
HM04508000J0G Details Description
Related parts for HM04508000J0G
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EVAL KIT FOR LP3180 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 15POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
IC TIMER WATCHDOG 8-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 6.3V X6S 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN SOCKET LGA 1155POS GOLD datasheet.pdf