FFF HM08808100J0G
HM08808100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HM08808100J0G
Brief Description
1000 TB SP CLA PRESS FIT
Datasheet Download
HM08808100J0G.pdf
Availability of HM08808100J0G
QUANTITY
HM08808100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HM08808100J0G
Internal Part NumberEIS-HM08808100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,030
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.394" (10.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current8A
Voltage250V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole, Press-Fit
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM08808100J0G
Related LinksHM0880, HM08808100J0G Datasheet, FFF Distributor
HM08808100J0G Details Description
Related parts for HM08808100J0G
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH KEYLCK MOM SPST 4A 90DEG datasheet.pdf
CONN MALE M12 3POS STR 2M CABLE datasheet.pdf
HEADER 2POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PATCH CABLES 550MHZ 30V 50U CONN datasheet.pdf
QIKMT PIN PRTCT SHROUD datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf